Świadkową być - przywilej i odpowiedzialność. Czyli jakie zadania ma świadkowa na ślubie?
Świadkową być - przywilej i odpowiedzialność. Czyli jakie zadania ma świadkowa na ślubie?

Bycie świadkową na ślubie siostry, przyjaciółki czy dalszej koleżanki to nie lada wyzwanie. Czeka nas pomoc pannie młodej w organizacji ślubu i wesela oraz wsparcie w trakcie ceremonii. O czym nie możemy zapomnieć?
Czy ja w ogóle mogę być świadkową?
Zgodziłyśmy się na bycie świadkową, a kilka dni później przychodzą wątpliwości, czy na pewno spełniamy wszystkie wymagania? A co jeśli ksiądz lub pracownik urzędu stanu cywilnego się nie zgodzi? Trzeba będzie wszystko odkręcać? Spokojnie, zarówno w przypadku kościoła, jak i urzędu wystarczy, że mamy 18 lat oraz rozumiemy i mówimy w języku polskim. Nie jest istotne nasze pochodzenie, rasa czy nawet wyznanie. Oznacza to, że nie musimy wyznawać tej samej wiary co panna młoda, mieć bierzmowania i możemy być ateistami. Żadna z tych kwestii nie stoi na przeszkodzie do bycia świadkową. Możemy odetchnąć z ulgą.
Zadanie świadkowej - organizacja ślubu
Sama organizacja ślubu i wesela czy wybór konkretnych elementów nie leży na liście naszych obowiązków. Wręcz lepiej, gdy panna młoda sama wybiera to, co jej się podoba, a my nie wpływamy, ani nie naciskamy na jej wybory. Zdarza się jednak, że przyszła żona sama prosi nas o poradę, jaką suknię, dodatki, makijaż, czy inne elementy wybrać. Wtedy musi wiedzieć, że może na nas liczyć. Miejmy świadomość, że mimo braku ingerencji w wybory, zawsze powinnyśmy “stać z boku” i być blisko, gdyby panna młoda potrzebowała naszej pomocy lub miała jakiś problem z organizacją. W dniu ślubu, kiedy dzieje się najwięcej i nasza przyjaciółka ma sporo na głowie, warto ją w czymś odciążyć, np. odebrać bukiet ślubny z kwiaciarni. Dodatkowo musimy sprawiać, by panna młoda się nie stresowała. Uspokajać ją i pozytywnie nastrajać.
Obowiązek świadkowej przed ślubem: wieczór panieński
Organizacja eventu potocznie określanego ostatnim wieczorem wolności panny młodej leży w naszych rękach. Musimy sprawić, by dobrze się na nim czuła i pozytywnie go zapamiętała, a więc najważniejszą zasadą jest to, by słuchać, co ma do powiedzenia i spełniać jej potrzeby i wizje, a nie nasze własne. To, że my lubimy głośne klubowe imprezy, nie znaczy, że pannie młodej również przypada to do gustu. Z tego powodu przygotowania zacząć należy od dowiedzenia się, jakie aktywności podczas tego wieczoru zadowoliłyby pannę młodą. Kolejny krok to zaproszenie najbliższych jej osób: przyjaciółek, koleżanek i kobiet z rodziny. Należy wystrzegać się zapraszania znajomych, z którymi panna młoda nie ma najlepszych relacji. Wieczór panieński to nie najlepszy czas na próby rozejmu. Do naszych obowiązków należy także zarządzanie finansami, a więc podliczenie kosztów, rozdzielenie ich między uczestniczki i zbieranie składki. Musimy też pamiętać o rezerwacji miejsca, jeśli jakieś wynajmujemy lub gdy planujemy spędzić wieczór w ciekawej restauracji czy klubie oraz o kupnie dodatków, przekąsek, napojów i alkoholi. Można również wynająć fotografa, by mieć pamiątkę z tego czasu. Możliwości jest naprawdę wiele. Warto zaangażować się w to przedsięwzięcie.
Finalny dzień ślubu
Gdy nadchodzi najważniejszy dzień, musimy czuwać nad poprawnym przebiegiem wydarzenia. Poprawiać pannie młodej welon i sprawdzać, czy wszystko u niej w porządku. W niektórych częściach Polski do zadań panny młodej należy roznoszenie alkoholu po stołach, choć częściej to rola obsługi. Gdy jest już po ślubie i goście przystępują do składania życzeń, z pewnością pannie młodej przyda się dodatkowa para rąk do odbierania prezentów, kopert i bukietów. Posłużmy pomocną dłonią i zajmijmy się zabezpieczeniem podarków. Na tradycyjnych weselach świadkowa jest bohaterką wielu zabaw i przyśpiewek, dobrze zatem nie wisieć na telefonie oraz nie wybierać się na daleki spacer w porze, kiedy możemy być potrzebne. Nowoczesne śluby to z kolei nowa tradycja na przemowy rodem z filmów. Jeśli takiego klimatu życzy sobie panna młoda, warto dobrze się przygotować - napisac mowę wcześniej i ją przećwiczyć. Istotne jest, by była ona wzruszająca, ale pozytywna, bez sprawiania nikomu przykrości czy obrażania.
Ostatnia zasada, to nie panikować! Zrobić wszystko najlepiej jak się potrafi i na pewno wyjdzie wspaniale!