Dworek Arkadia logo

Ślub w piątek: wady i zalety tego rozwiązania

wedding rings, marriage, wedding

Spis treści

Jeszcze do niedawna za tradycyjny dzień ślubów uważano sobotę – dzięki kolejnemu wolnemu dniu goście mogli swobodnie bawić się do rana i odpocząć przed poniedziałkowym powrotem do pracy. Dziś coraz popularniejsze stają się śluby w inne dni tygodnia. Rozważasz ślub w piątek? Poznaj wady i zalety tego rozwiązania.

Skąd pomysł, by organizować ślub i wesele w inny dzień, niż tradycyjnie przyjęta sobota? Zdarza się, że gdy narzeczeni tuż po zaręczynach zaczynają rozglądać się za miejscem na wesele, zaskakują ich odlegle terminy. Okazuje się, że na najbardziej atrakcyjne sale weselne trzeba niekiedy czekać nawet dwa lata. Dotyczy to jednak terminów sobotnich. Jeśli zdecydujemy się na ślub w innym dniu tygodnia, rezerwacja miejsca na wesele będzie dużo łatwiejsza nawet w najbardziej obleganych miejscach.

Często jednak w tym momencie starsi członkowie rodziny reagują ogromnym zdumienie: jak to? Ślub w piątek? Czy to wypada? I czy to w ogóle jest możliwe? Dlaczego ślub w piątek budzi takie kontrowersje?

Ślub kościelny w piątek: czy jest możliwy?

Zacznijmy od tego, że w kwestii ślubu cywilnego nie ma żadnych ograniczeń. Termin w USC możemy zarezerwować na dowolny dzień tygodnia, o ile jest tylko wolne miejsce danego dnia. W praktyce jednak długie oczekiwanie nie jest konieczne. Mity na temat problematyczności piątkowych ślubów wiążą się z ceremoniami kościelnymi oraz ze ślubem konkordatowym, który jest jednocześnie zawarciem cywilnego małżeństwa oraz ceremonią sakramentalną. Obecnie ta forma ślubów jest bardzo popularna.

Piątek w Kościele katolickim jest dniem szczególnym, bo wiąże się z upamiętnieniem męki Jezusa. Tradycyjnie więc w piątki katolicy powstrzymują się od jedzenia mięsa, powinni też zachować wstrzemięźliwość w innych kwestiach, w tym unikać udziału w hucznych imprezach. Nie ma natomiast żadnych przeciwskazań do zawarcia w piątek sakramentu małżeństwa – uroczystość ta nie odbywa się jedynie w dwa dni w roku: Wielki Piątek oraz w Wielką Sobotę. Brak popularności piątkowych ślubów wynikał więc wyłącznie z faktu, że po takiej uroczystości nie można było urządzić wesela.

Warto jednak wiedzieć, że wytyczne kościelne w tej kwestii zmieniły się w 2013 roku, gdy Konferencja Episkopatu Polski zniosła zakaz urządzania hucznych zabaw w piątki. Od tego momentu nie ma więc przeciwwskazań do organizacji wesela w piątek. Warto jednak pamiętać, że katolików nadal obowiązuje obowiązek zachowania wstrzemięźliwości od spożywania mięsa. Katolicy planujący wesele w piątek, jeśli chcą mieć tradycyjne menu z potrawami mięsnymi, powinni więc zwrócić się do proboszcza parafii, na terenie której odbędzie się przyjęcie, o udzielenie dyspensy. Uwaga: dotyczy to też wesela urządzanego w czwartek, jeśli ma trwać całą noc – bo po północy zaczyna obowiązywać piątkowy post. Rozwiązuje to zupełnie problem ślubu i wesela w piątek. Niezależnie od tego, warto pamiętać, że zakaz urządzania hucznych zabaw obowiązuje katolików w okresie Wielkiego Postu.

Zalety i wady ślubu w piątek

O jednej zalet organizacji ślubu w piątek już wspomnieliśmy: to większa pula wolnych terminów. Przekłada się to na kolejny atut tego rozwiązania: niższe koszty. Dlaczego? Zarówno właściciel sal weselnych, jak i fotografowie, zespoły weselne, dekoratorzy czy makijażyści gotowi są oferować swoje usługi nieco taniej w mniej popularnych terminach. Możliwość negocjacji zniżki może wygenerować pokaźne oszczędności.

Nie jest to jednak rozwiązania pozbawione wad. Największą jest fakt, że piątek jest dniem roboczym. Oznacza to, że goście zaproszeni na ślub i wesele muszą skorzystać z urlopu – szczególnie jeśli uroczystość odbywa się poza ich miejscem zamieszkania. Dla niektórych będzie to na tyle kłopotliwe, że będą zmuszeni do rezygnacji z udziału w uroczystości. Z tego względu bardzo ważne jest, by zapraszać gości na ślub i wesele z odpowiednim wyprzedzeniem, co ułatwi im zaplanowanie wolnego dnia, jeśli okaże się to konieczne.