Dworek Arkadia logo

Jak zorganizować chrzciny?

A baby being washed in a kitchen sink

Spis treści

Kiedy zorganizować chrzest?

To kiedy powinno się ochrzcić dziecko, zależy wyłącznie od woli rodziców. Niektórzy decydują się na chrzciny niedługo po urodzeniu i czekają tylko kilka tygodni. Inni chrzczą pociechy nawet po kilku latach. Najczęstszym wiekiem dziecka jest jednak 2-6 miesięcy. Wtedy istnieje większe prawdopodobieństwo, że maluch prześpi całą mszę. Również w tym przypadku wszystko zależy od niemowlęcia. Dlatego niezależnie od wieku dziecka, trzeba wziąć pod uwagę jego temperament. Poza tym dobrze jest pomyśleć o porze roku. Zdarza się, że rodzice wolą poczekać do lata lub przeicwinie – do zimy. Gdy podejmiemy decyzję, niezwłocznie poinformujmy księdza oraz lokal o planowanej dacie. Zagwarantuje to, że termin nie będzie zajęty.

Co załatwić przed chrztem?

Tak, jak wcześniej pisaliśmy warto jest podać datę chrztu z możliwie jak największym wyprzedzeniem. Ważne jet wczesne zgłoszenie chęci chrztu w kościele. Przy okazji dobrze jest zapytać księdza o dokumenty, jakie należy dostarczyć. Sprawi to, że czasu na ich skompletowanie będzie więcej. Zazwyczaj do formalności tych należą dane dziecka, rodziców i chrzestnych, a także potwierdzenia odbycia wszystkich sakramentów przez opiekunów. Zdarza się również, że ksiądz prosi o zaświadczenia odbycia specjalnych katechez. Podsumowując, należy przygotować się, że w kościele będzie się oczekiwać: aktu urodzenia dziecka z Urzędu Stanu Cywilnego, zgody proboszcza parafii, do której należą rodzice w przypadku, gdy chrzest odbywa się gdzie indziej, zaświadczenia rodziców chrzestnych mówiące o tym, że mogą oni pełnić rolę rodziców chrzestnych i potwierdzenia odbycia spowiedzi świętej opiekunów.

Jak wybrać rodziców chrzestnych dla dziecka?

Rodzice chrzestni to ważne osoby w życiu każdego dziecka, dlatego decyzja, kto nimi zostanie, jest istotna. Warto rozważyć osoby z rodziny lub bliskich. Musi to być ktoś, kogo lubimy nie tylko my, lecz także jesteśmy pewni, że polubi go nasze dziecko. Dobrze jest spokojnie przemyśleć tę decyzję, by być przekonanym, że nasza pociecha zawsze będzie mogła liczyć na swojego ojca i matkę chrzestną. Należy jednak pamiętać, by wybór był zgodny z prawem. Kodeks Prawa Kanonicznego mówi, że osoba będąca rodzicem chrzestnym musi mieć ukończone 16 lat, żyć w zgodzie z wiarą katolicką oraz posiadać sakrament bierzmowania. Od tych reguł są jednak wyjątki, gdyż chrzestnym może być osoba innego wyznania, ale tylko wtedy, gdy została ochrzczona zgodnie ze swoją wiarą oraz gdy drugi chrzestny jest wyznania katolickiego. Taka osoba będzie pełniła rolę tak zwanego świadka chrztu.

Jak zorganizować przyjęcie na chrzest?

Chrzciny można zorganizować w domu lub wynająć lokal. Pierwsza opcja z pewnością wymaga o wiele więcej przygotowań, a więc też więcej stresu. Domowe przyjęcie to spora odpowiedzialność. Należy samodzielnie przygotować menu i miejsce dla gości. Łatwo sobie wyobrazić, że sama organizacja pożywienia nawet dla małego grona gości zajmie dużo czasu. Tutaj z pomocą przychodzi opcja cateringu. Zamówienie jedzenia do domu ułatwi przygotowania i odciąży naszą głowę. Jednak najprostszą opcją okaże się wybór lokalu na chrzciny. Wtedy menu zostanie ustalone wcześniej z obsługą lokalu, wszystko zostanie przygotowane tak, jak sobie zażyczymy i nie będziemy musieli się martwić o żaden aspekt organizacyjny. Wybierając sprawdzony lokal, będziemy mieć gwarancję, że przyjęcie się uda, a goście wyjdą z imprezy zadowoleni.