Gdyby ktoś szukał tematu, który zagwarantuje burzliwą dyskusję, to kwestia obecności dzieci na weselach z pewnością nim jest. Zarówno obecność dzieci na weselu jak i zakaz wstępu dla najmłodszych na przyjęcie mają swoich zwolenników i przeciwników. Spróbujmy na spokojnie przyjrzeć się obu rozwiązaniom.
Wiele to nie miejsce dla dzieci – grzmią przeciwnicy maluchów przy weselnym stole. Co mają zrobić rodzice, jeśli też chcą się bawić? – to z kolei głos tych, którzy bez dzieci nie wyobrażają sobie wesela. A sami państwo młodzi? Często długo zastanawiają się nad tym, który wariant będzie lepszy. Sprawdźmy wady i zalety każdego z nich.
Wesele bez dzieci
Na taki wariant decydują się przede wszystkim pary młode, które organizują przyjęcie w eleganckiej restauracji czy innym miejscu zupełnie nieprzystosowanym do obecności małych gości. Rzecz jasna nie jest to jedyny powód – gospodarze przyjęcia mogą chcieć bawić się w gronie wyłącznie dorosłych i goście muszą to uszanować. Co więcej: to wcale nie oznacza, że nie lubią dzieci – mają po prostu taką, a nie inną wizję swojego przyjęcia i nie jest to wymierzone przeciwko nikomu. Uwaga: o ile goście powinni ze zrozumieniem przyjąć, że maluchy nie są mile widziane, o tyle zakaz wstępu dla starszych nastolatków może budzić spore oburzenie i być powodem niesnasek w rodzinie, bo trudno będzie go uzasadnić.
Jakie są zalety takiego rozwiązania? Na pewno tego typu wesele jest łatwiejsze do zorganizowania. Państwo młodzi nie muszą zastanawiać się nad tym, czy menu będzie odpowiedni dla najmłodszych gości, nie muszą troszczyć się o kącik zabaw czy animacje dla maluchów. Mają też stuprocentową gwarancję, że zabawy nie popsuje płacz zmęczonych dzieci czy ich wybryki, gdy będą się nudzić przy stole wśród dorosłych. Cześć rodziców też z przyjemnością odetchnie od towarzystwa swoich pociech…
Nie bez znaczenia jest też fakt, że ogranicza to liczbę gości, co sprawia, że wesele kosztuje mniej. Dla par o ograniczonym budżecie może to być argument decydujący.
A wady? Trzeba liczyć się z tym, że część gości, mimo najszczerszych chęci, będzie musiała zrezygnować z udziału. Dotyczy to przede wszystkim rodziców najmłodszych dzieci i tych, którzy nie mają, jak zorganizować opieki dla swoich pociech. Dotyczy to szczególnie wesel planowanych jako całonocna zabawa i wymagających od gości dojazdu. Para młoda powinnam więc w takiej sytuacji przyjąć decyzję zaproszonych rodziców ze zrozumieniem.
Wesele z dziećmi
Wesele z udziałem dzieci jest niewątpliwie trudniejsze w przygotowaniu. Najmłodszych gości trzeba wziąć pod uwagę już na etapie wyboru miejsca: duży dom weselny z placem zabaw w ogrodzie sprawdzi się lepiej niż elegancka restauracja. W przypadku całonocnego wesela państwo młodzi często wybierają obiekt z możliwością noclegu – dla rodziców małych dzieci to szczególnie ważne, bo mogą położyć malucha i doglądać go na zmianę, nie rezygnując z udziału w zabawie. Niezbędne jest też wyposażenie łazienek w przewijaki, dobrze również zaaranżować miejsce, w którym mamy karmiące piersią będą mogły w komfortowych warunkach nakarmić malucha.
O czym jeszcze warto pamiętać, gdy chcemy zaprosić na wesele rodziny z dziećmi?
Menu weselne – choć są dzieci, które zjedzą wszystko, dla wielu z nich tradycyjne menu weselne jest mało atrakcyjne. Frytki i nuggetsy, mini pizze, spaghetti czy klopsiki i zupa pomidorowa to pewniaki, które sprawią, że mali goście nie będą głodni. Warto uwzględnić ich też przy wyborze słodkości: poza klasycznymi ciastami postawić miseczki wypełnione żelkami, lizakami czy jajkami z niespodzianką. Słodkości dla dzieci można zaaranżować przy specjalnym stole. Jeśli jeszcze pojawi się wózek serwujący watę cukrową, mali goście będą zachwyceni!
Animacje dla dzieci – choć wynajęcie animatora bywa kosztowne, gwarantuje rodzicom możliwość swobodnej zabawy w gronie dorosłym, a maluchom wypełnia czas. Dobry animator zaproponuje tańce, malowanie buzi, puszczanie baniek mydlanych lub tworzenie prezentu dla młodej pary.
Kącik zabaw – wiele sal weselnych dysponuje kącikiem zabaw dla dzieci. Warto jednak przed podpisaniem umowy sprawdzić, jak jest on zaaranżowany. Czy zabawki są kompletne, niezniszczone, a przez to – bezpieczne? Czy sam kącik jest czysty i zadbany? Trzeba też pamiętać, że organizatorzy wesela odpowiadają za zniszczenia także w kąciku zabaw, dobrze więc, by korzystające z niego maluchy zawsze bawiły się od nadzorem osoby dorosłej.